پاييز تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

پاييز: تصویر آمریکا اخبار سیاست خارجی

گت بلاگز اخبار اجتماعی سرما باعث چربی‌سوزی می‌شود!

محققان دانشگاه استکهلم سوئد در بررسی‌های خود متوجه شدند که قرار گرفتن در معرض سرما می‌تواند باعث چربی‌سوزی شود.

سرما باعث چربی‌سوزی می‌شود!

سرما باعث سوزاندن چربی می شود!

عبارات مهم : انرژی

محققان دانشگاه استکهلم سوئد در بررسی های خود متوجه شدند که قرار گرفتن در معرض سرما می تواند باعث سوزاندن چربی شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از تایم، دمای 10 درجه در فصل پاییز باعث می شود احساس سرما کنید؛ در حالی که همین دما در فصل بهار، موجب گرما می شود. علت این موضوع، خو گرفتن بدن به هوای سردتر هست؛ مهارتی که با پژوهش پیشگامانه دانشمندان در سال 1961 تشخیص داده شد.

سرما باعث چربی‌سوزی می‌شود!

در این پژوهش که یک ماه به طول انجامید، یک محقق ارتش، 10 مرد برهنه را به مدت هشت ساعت در معرض دمای زیر 10 درجه قرار داد. لرزیدن، روش فوری بدن جهت تولید گرما بود ولی پیش از روز چهاردهم، این لرزش متوقف شد و به نظر می رسید بدن، راه های دیگری را جهت تولید گرما پیدا کرده است.

امروزه، متخصصان فهمیده اند که سلول های چربی تولیدکننده گرما که با نام “چربی قهوه ای” آشنا می شوند، توانایی ما را جهت خوگرفتن، تضمین می کنند. “باربارا کنون” (Barbara Cannon)، استاد علوم بیومدیکال دانشگاه استکهلم سوئد می گوید: در حالی که سلول های “چربی سفید”، انرژی ناشی از غذای مصرفی را ذخیره می کنند؛ سلول های چربی قهوه ای، جهت تولید گرما انرژی می سوزانند.

محققان دانشگاه استکهلم سوئد در بررسی‌های خود متوجه شدند که قرار گرفتن در معرض سرما می‌تواند باعث چربی‌سوزی شود.

به گفته “کانون” که این پژوهش را در مورد چربی قهوه ای و فایده های آن جهت سلامتی منتشر کرده هست، قرار گرفتن در معرض سرما، میزان چربی قهوه ای موجود در بدن را زیاد کردن می دهد.

“کانون” توضیح می دهد: بنابراین هنگامی که بدن در تصویر العمل به سرما شروع به لرزیدن می کند، چربی قهوه ای کافی را جهت تولید گرما، فعال می کند. به عبارت دیگر، فوایدی در مورد وزن بدن به همراه خواهد داشت. تا زمانی که جهت جبران انرژی مورد استفاده بدن در سرما پرخوری نشود، بدن در تصویر العمل به گرما، چربی های اضافی را می سوزاند. در این صورت شک نکنید، در تصویر العمل به سرما مقداری وزن از دست خواهید داد.

در این میان، فایده های دیگری هم وجود دارد. “اسون انربک” (Sven Enerbäck) استاد زیست شناسی سلولی در دانشگاه گوتنبرگ سوئد که در پژوهش خود اعتقاد است با اوج رفتن سن، ذخایر چربی قهوه ای عوض کردن می کند و اغلب کم کردن می یابد.

سرما باعث چربی‌سوزی می‌شود!

وی می گوید: ما در میان افرادی با سطح بالاتر چربی قهوه ای، میزان حساسیت انسولین بیشتر، سطوح پایین تری از اسیدهای چرب و همچنین سطوح پایین تری از تری گلیسیرید می بینیم.

انربک افزود: تغییرات متابولیک مربوط به چربی قهوه ای در بعضی موارد دقیقا برعکس آن چیزی است که در افراد مبتلا به دیابت نوع دو رخ می دهد. در میان دانشمندان این نظر وجود دارد که شاید بتوان از قرار گرفتن در معرض سرما و تشکیل چربی قهوه ای، جهت مقابله و پیشگیری از دیابت، اضافه وزن و دیگر اختلالات متابولیک استفاده کرد.

محققان دانشگاه استکهلم سوئد در بررسی‌های خود متوجه شدند که قرار گرفتن در معرض سرما می‌تواند باعث چربی‌سوزی شود.

البته در این بین بعضی بیماران مخصوصا کسانی که از بیماری قلبی زحمت می برند یا در خطر عارضه یا سکته قلبی هستند باید از قرار گرفتن در معرض سرمای شدید اجتناب کنند.

“شینگو کاجیمورا”(Shingo Kajimura) استاد زیست شناسی سلولی و لایه ای دانشگاه کالیفرنیا، سن فرانسیسکو اعتقاد است بدن هنگام قرار گرفتن در معض سرما تلاش می کند با لرزاندن رگ های خونی از کمبود گرما پیشگیری کند؛ بنابراین فشار خون و ضربان قلب اوج می رود.

سرما باعث چربی‌سوزی می‌شود!

نوسانات فشار خون سرمازده می تواند موجب حمله یا سکته قلبی درافرادی شود که در معرض این خطرها قرار دارند. کاجیمورا می گوید: همین موضوع، علت تماس های بسیار با اورژانس در ساعت سه صبح در اواسط زمستان هست. افراد مسن تر جهت رفتن به حمام بلند می شوند و قرار گرفتن آن ها روی زمین سرد، به انقباض رگ خونی و سکته می انجامد(تحقیقات نشان داده است کم کردن تقریبا پنج درجه ای دمای محیط، خطر سکته را تا 11 درصد اوج می برد).

کاجیمورا می گوید که براساس پژوهش های اخیر، گذراندن دو ساعت از روز در اتاقی با دمای 18 درجه درحالیکه لباس به تن دارید موجب می شود که احساس سرما کنید، ولی سرمازده نشوید که جهت زیاد کردن ذخایر چربی قهوه ای کافی است.

حتی در صورتی که توان ایستادن در سرما و زیاد کردن ذخایر چربی سالم بدن را دارید، باید به خاطر سوزاندن چربی یا فایده های متابولیک، خود را در معرض هوای خنک قرار دهید. به گفته کنون: هنگامی که در محیط گرمی زندگی می کنید، ایجاد چربی قهوه ای زیاد با ماندن در سرما به لاغر ماندن شما کمکی نمی کند.

مشخص نیست که آیا کم کردن وزن و تغییرات متابولیک مربوط به چربی قهوه ای، سلامتی طولانی مدت به همراه دارند یا خیر. بسیاری از مطالعات در زمینه رژیم های غذایی نشان داده اند که تقریبا هر مداخله ای به افت وزن در طولانی مدت کمک می کند ولی بدن میل به دارد به هم ایستایی یعنی حفظ شرایط پایدار در محیط داخلی بازگردد.

به گفته کاجیمورا همین شرایط علت مسئله بودن چربی سوزی هست. وی در ادامه می افزاید: فکر می کنم قرار گرفتن در معرض سرمای مزمن، جهت سلامتی متابولیک افراد مبتلا به دیابت نوع دو خوب باشد ولی بررسی های بیشتری در زمینه آزمایشات بالینی انسان مورد نیاز است.

واژه های کلیدی: انرژی | دانشگاه | سوزاندن چربی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs